Ayak kokusu nasıl geçer?

 Ayak Kokusu nası geçer?

Ayak kokusunun başlıca sebebi ayakların gün içinde terlemesi ve bu terin ayakkabı içinde kurumasıdır. Terin kendisi kokusuzdur ancak terleme bazı bakteriler için uygun ortam yaratır ve ayak kokusu bu bakteriler nedeniyle oluşur. Ayak kokusu nasıl geçer?

Bakteri dedim diye telaşlanmayın çünkü bu bakteriler cildin üzerinde her zaman bulunur ve ayrıca herkeste bulunur. Kolay terleyen bir yapınız varsa tere bağlı olarak oluşan bu bakterilerden daha çok üretirsiniz. Yani aslında ayak kokusunu ortadan kaldırmak bu bakterilerin çoğalmasına neden olan ortamı ortadan kaldırmakla mümkündür. Peki, bunun için neler yapılabilir?

Ayak Kokusuna Karşı Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Teri tutmayan bir çorap giyip, üzerine de hiç hava almayan bir ayakkabı giyerseniz zaten çok terleyen ayaklarınızı iyice zor durumda bırakmış olursunuz. Bu nedenle polyester ve naylondan üretilen çoraplardan uzak durun. Çorap alırken etiketin üzerinde ne kadar polyester veya naylon içerdiğini görebilirsiniz. Pamuklu çorapların nefes alma özelliği olduğu için hem cildinizi rahat ettirir hem de gün içinde teri tutar.

Gümüş Çorap

Gümüş çorap bakterilerin birleşiminden meydana gelen koku moleküllerini ati-bakteriyel özelliği ile ortadan kaldırır hijyenik bi kulluanım sağlar. 

Ayak kokusunu azaltmak için seçtiğiniz ayakkabılara da dikkat etmelisiniz. Tamam, herkesin işe sandaletle veya pamuklu kumaştan üretilmiş incecik ayakkabılarla gitmesi mümkün değil ancak yine de sentetik ayakkabılar yerine gerçek deri gibi doğal malzemelerle üretilen ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı mutlaka havalandırın. Budan kastım ayakkabıyı çıkardığınız yerde bırakın değil. Balkona veya pencere pervazına koyarak taze havayla iyice havalandırın.

Ayakkabı ve çorapla ilgili son uyarım çorap kullanımı konusunda olacak. Ayaklarınız aşırı terliyorsa ayakkabılarınızı yaz, kış mutlaka çorapla giyin. Eğer çorap giymezseniz ayaklarınız çok daha fazla terler ve bu ter arada hiç bir engel olmadığı için direkt ayakkabıya geçer. Bir süre sonra ayakkabı içinde kuruyan terin neden olduğu bakteriler ayakkabının kendisinin kokmasına neden olur. Ayakkabı bir kere kokarsa ayakkabıyı çıkardığınız anda ayaklarınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun kokacaktır.

Gün içinde ayaklarınızın daha az terlemesi için çorabınızın içine pudra dökebilirsiniz.
Yanınızda yedek çorap taşıyın ve ayağınız çok terlediğinde çorabınızı değiştirin.
Ayakkabı içinde oluşan kokuyu önlemek için özel olarak üretilen ayakkabı deodorantlarından kullanabilirsiniz.
Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın.
Eve geldiğinizde ayaklarınızı mutlaka yıkayın.
Özellikle topuklarda biriken ölü deriler kokuyu artırabilir. Bu ölü derileri düzenli olarak temizleyin.
Mutlaka pamuklu çorap giyin ve hava alan ayakkabı modelleri kullanın.
Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak araları da dahil olmak üzere her yerini iyice kurulayın.
Ayaklarınızı yıkamak için vaktiniz yoksa eller için üretilen hijyenik sıvıları (eczanelerde bulabilirsiniz) kullanabilirsiniz.
Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin.
Ayakkabılarınızı kullanmadığınız zamanlarda içlerine 7-8 adet karanfil atabilirsiniz.
Tabanlığı değişebiliyorsa 5-6 ayda bir ayakkabı tabanlıklarını değiştirin.
Spor ayakkabılarınızı düşük ısıda otomatik çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.