Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı tedavisi.
Tırnak mantarı nedir?
Yaygın olarak tırnak mantarı olarak bilinse de, bilimsel adı onikomikoz. Onikomikoz, el ve ayak tırnaklarında oluşan bir mantar hastalığıdır.
Tırnak mantarının belirtileri nelerdir?
Bu mantar enfeksiyonu tırnak ucunun altında küçük beyaz ya da sarı bir nokta şeklinde başlar. El tırnaklarından çok ayak tırnaklarında daha fazla yaygındır. Bu mantar hastalığı zamanla tırnağın derinliklerine doğru ilerler. Mantarın oluşmasıyla tırnağın yapısı değişir. Tırnağın rengi değişir, matlaşır, kalınlaşır, pürüzlü ve kırılgan olur. Tırnak kötü kokar ve tırnak yatağından ayrılır. Bu süreçten sonra bölgede şiddetli ağrılar görülmeye başlar.


Tırnak mantarı nasıl oluşur?
Onikomikoz (tırnak mantarı) ılık ve nemli ortamları sever. Ayaktaki tırnakların kapalı ve sürekli neme maruz kalması, mantarın artmasına sebep olmaktadır. Tırnak mantarı zamanla tırnağa kalıcı zarar verebilir. Tırnakta estetik olmayan görünüme maruz bırakmaktadır. Özellikle şeker hastalarında bakteriyel enfeksiyon da eklenmesi sonucu ciddi durumlara ve enfeksiyonun ayağa doğru yayılmasına sebep olabilir.

Tırnak Mantarı neden olur?
-En çok yaşlılarda görülür.
-Ailesinde mantar olan kişilerde
-Teri emmeyen çorap giyme
-Hava almayan ayakkabılar giyinmek
-Hamam, havuz ve duş yapılan yerlerde çıplak ayakla dolaşmak
-Ayak ya da tırnakta çarpma, vurma gibi travmalarda
-Ortak kullanılan tırnak makasları
-Hijyenik olmayan malzemelerle Manikür, pedikür yaptırmak

Tırnak mantarının hızlı tedavisi nasıl olur?
Tırnak mantarında bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. Öncelikle bir sorunu ortadan kaldırmak için sebep olan etkenlerden başlamak gerekir. Yukarıda saydığımız bu nedenleri ortadan kaldırmakla başlayın. Tırnak mantarının en hızlı çözümü bir uzman kontrolünde olacaktır. Bazı doktorlar mantarı temizlemeden ilaç yazıp gönderdiği için tedavisi uzun sürebilmektedir. Ayak sağlığı merkezlerinde ki Podologlar özel freze cihazı ile mantarlı tırnağı temizleyerek, özel ilaçlarla alttan sağlam tırnağın çıkmasını sağlarlar. Bu tedavi süreci ayağın durumuna göre değişebilir. Size en yakın ayak sağlığı merkezimiz için bize ulaşabilirsiniz. Eğer hastanız yatağa bağımlı bir hasta ise bu tedaviyi evde bakım uzmanlarımızdan da evinizde de olabilirsiniz.

Ayaklarınızın resmini whatsapp hattımıza göndererek ön bilgi alabilirsiniz. 0532 792 27 87